Основні біологічні властивості андрогенів

Основні біологічні властивості андрогенів

1. Андрогени пригнічують ріст і дозрівання фолікулів.
2. Впливаючи на гіпофіз, пригнічують утворення жовтих тіл.
3. Пригнічують проліферацію слизової оболонки матки.
4. Затримують процес зроговіння вагінального епітелію і протидіють накопиченню глікогену в його клітинах.
5. пригнічують функцію молочної залози, пригнічують лактацію і зменшують передменструальні болю. При тривалому застосуванні андрогенів спостерігаються атрофічні зміни в молочних залозах.
6. Подібно естрогенів. вони у великих дозах пригнічують функцію передньої долі гіпофіза.
7. Андрогени посилюють libido lis.
8. Великі дози їх викликають чоловічі вторинні статеві ознаки у жінок.
Андрогени у вигляді 17-кетостероїдів виявляються в сечі жінок дітородного віку в середньому в кількості 3-10 мг/л, у дівчаток 8-10 років – від 0,18 до 0,2 мг/л.
Недоліком методу визначення статевих гормонів в сечі є необхідність дорогої апаратури, оснащення лабораторії дефіцитними реактивами і, отже, недоступність для більшості практичних установ. Більш перспективним є мікрометод визначення статевих гормонів в крові, який, по-перше, є більш об’єктивним, а, по-друге – швидшим. Однак практичні установи ще не мають у своєму розпорядженні в даний час можливістю для використання і цього методу.
Тому, якщо дослідження статевих гормонів утруднено, стан гормонального профілю можна з успіхом визначити за допомогою легко виконуваних методик, зокрема, кольпоцітологіі.
Метод гормональної кольпоцітологіі . Метод заснований на тому, що естрогени викликають циклічні зміни як в матці, так і в слизовій оболонці піхви, і при зниженій або посиленою екскреції їх під вагінального виділення будуть змінюватися клітини десквамированного епітелію. У здорової жінки відбуваються циклічні зміни в цитологічної картині мазка відповідно до гормональними зрушеннями менструального циклу.
Техніка дослідження вагінального вмісту . Для визначення естрогенної активності по вагінальним мазкам необхідно дотримуватися таких правил: за добу до початку дослідження припинити всі лікувальні процедури (спринцювання, гінекологічне дослідження і ін.), Статевий контакт, а застосування статевих і гонадотропних гормонів необхідно скасувати за 15 днів. Слід мати на увазі, що запальні захворювання слизової оболонки піхви перекручують дані кольпоцитограми, тому при необхідності слід спочатку провести його санацію.
Матеріал для дослідження беруть шпателем з бокового піхвового склепіння, оголеного гінекологічними дзеркалами, наносять тонким шаром на предметне скло, фіксують і піддають фарбуванню. У вагінальному мазку можуть зустрічатися наступні види клітин багатошарового плоского епітелію: ороговевающие, проміжні і базальні або атрофічні (рис. 2-5).

Рис. 2. Цитологічна картина вагінального мазка (1-я реакція).
Рис. 3. Цитологічна картина вагінального мазка (2-я реакція).

_0.34MB/0.00393 sec