Як здати аналіз крові на креатинін і правильно розшифрувати результати?

Як здати аналіз крові на креатинін і правильно розшифрувати результати?

Отримані результати при проведенні біохіміікрові на креатинін показують, які захворювання нирок і м’язової системи є в організмі у людини. Креатинін це кінцевий продукт обміну білків, вироблення якого відбувається з креатину м’язів.

Рівень креатиніну в крові показує, наскільки ефективно функціонують нирки в організмі людини. Цей показник є досить постійним, оскільки він не підпадає під вплив різних чинників: час доби, режим харчування або спосіб життя.

У медичній термінології використовується такий розрахунок, як «кліренс креатиніну» цей спеціальний показник, розшифровка якого використовується для оцінювання швидкості фільтрації, тобто швидкості руху кровотоку в нирках.

Нормативні показники креатиніну

Для того щоб визначити рівень креатину і зробити його розрахунок, виконується біохімічний аналіз крові і робиться його розшифровка на креатинін.

Коли проводиться аналіз

Визначення концентрації цієї речовини і його розрахунок за спеціальною формулою необхідний у таких ситуаціях:

 • людина побажав стати донором нирки, тому його організм потребує ретельного обстеження;
 • є підозри на розвиток сечокам’яної хвороби, а також різних патологій м’язової системи і нирок;
 • у фахівців виникає необхідність визначити дозування лікарського препарату токсичної дії, виведення якого з організму здійснюється нирками;
 • у пацієнта є певна симптоматика, яка свідчить про підвищену концентрацію в крові залишкового продукту обміну. ??

У тому випадку, якщо розшифровка покаже, що креатинін крові підвищений, то у хворого можуть проявлятися такі симптоми:

 • неясне свідомість;
 • постійне відчуття втоми;
 • труднощі з диханням;
 • поява больових відчуттів і відчуття тяжкості в області попереку.

Підготовка до аналізу

До проведення біохімічного аналізу не потрібна спеціальна підготовка, достатньою лише дотримуватися наступних рекомендацій:

 • За дві доби до призначеної дати дослідження крові необхідно повністю відмовитися від фізичних навантажень будь-якого характеру.
 • Рекомендується за 24 години до проведення аналізу виключити їх всього раціону алкогольні напої, чай, кава, м’ясо, а також продукти, з підвищеним вмістом білка.
 • Для отримання достовірних результатів здавати кров рекомендується проводити натщесерце, тому за 10-12 годин до призначеного часу дослідження варто повністю відмовитися від їжі і пиття, крім негазованої води.
 • Безпосередньо перед аналізом пацієнту рекомендується злегка розслабитися і посидіти в спокійному стані приблизно 10-15 хвилин.

Нормативні показники

Для отримання найбільш точного і достовірного результату біохімічного дослідження крові проводити його необхідно натщесерце в ранкові години. Рівень креатиніну є досить постійною величиною і спостерігається його тісний зв’язок з працездатністю нирок.

Основним місцем виробництва цього кінцевого продукту є м’язи, тому рівень його концентрації в крові визначається м’язовою масою. Природою закладено так, що для чоловіків характерна велика м’язова маса, відповідно і рівень креатиніну у них буде значно вище. Саме з цієї причини існують різні показники вмісту цього залишкового продукту обміну для чоловіків і для жінок.

При біохімічному дослідженні жіночої крові нормативні показники становлять 57-93 мкмоль/л. Для сильної статі рівень креатиніну трохи вище і коливається на рівні 80-115 мкмоль/л. У тому випадку, якщо аналіз крові проводиться у дітей, то його концентрація буде значно нижче і нормативні показники будуть залежати від вікової категорії дитини.

Підвищення рівня кеатініна

Креатинін в крові може бути підвищений, і найчастіше таке явище показує серйозні проблеми нирок в організмі людини. Однак, іноді розшифровка результатів показує підвищення в крові цього залишкового продукту обміну у деяких категорій людей:

 • спортсмени мають високий обсяг м’язової маси, що відповідно призводить до підвищення концентрації залишкового речовини обміну;
 • люди, у яких основу раціону харчування становлять м’ясні продукти з підвищеним вмістом білка;
 • хворі, лікування яких проводиться з застосуванням лікарських препаратів певних груп.

У тому випадку, якщо пацієнт не належить ні до однієї з перерахованих категорій, то підвищення креатиніну в крові показує прогресування в організмі деяких патологій. Найчастіше це захворювання, які призводять до порушення нормального функціонування нирок. Переважно на порушення роботи цього життєво важливого органу впливають такі чинники:

 • недостатнє кровопостачання органів і тканин;
 • прогресування в нирках різних новоутворень злоякісного характеру;
 • ураження організму різними інфекціями.

Ще однією розповсюдженою причиною підвищеного вмісту креатиніну в крові є розвиток сечокам’яної хвороби, яка впливає на порушення нормального відтоку сечі з нирок. Крім цього, рівень креатиніну в крові може підвищуватися в наступних випадках:

 • сильне зневоднення організму людини;
 • гіпертиреоз;
 • вживання великої кількості м’яса;
 • патології серцево судинної системи;
 • велика втрата крові і розвиток гіподинамічного шоку;
 • різні патології м’язової системи;
 • травми різного характеру і операції, проведення яких призвело до пошкодження м’язів;
 • прийом лікарських препаратів певних груп, що володіють нефротоксичну дією.

Зниження рівня креатиніну

Нормативні показники сироватковогокреатиніну в крові визначаються віком пацієнта, його вагою і статевою приналежністю. Розшифровка результатів і спеціальний розрахунок можуть показати зниження рівня креатиніну в крові і, швидше за все, це спостерігається в наступних випадках:

 • прогресування в організмі людини важких патологій печінки;
 • в раціоні хворого переважають продукти з низьким вмістом білка;
 • вагітність до 14-18 тижнів;
 • лікування із застосуванням кортикостероїдних препаратів.

Недостатня концентрація в організмі антидіуретичного гормону. Іноді низький рівень креатиніну діагностується у тих пацієнтів, які мають невелику м’язову масу, у літніх людей і мають ампутовані кінцівки.

Що таке кліренс креатиніну

Рівень і кліренс креатиніну є тими показниками, розрахунок яких дозволяє визначити швидкість клубочкової фільтрації. Процес фільтрації креатиніну з крові в сечу проводиться нирками, при цьому практично повністю відсутній процес їх реабсорбірованія.

Кліренс креатиніну і його розрахунок показує ту кількість крові, яке може бути очищено від цього залишкового продукту обміну за одну хвилину. Для здорових людей кліренс креатиніну дорівнює приблизно 125 мл в хвилину. Цей показник означає, що за кожну хвилину нирками проводиться робота по очищенню від креатиніну 125 мл крові.

У медичній практиці розрахунок на креатинін в крові та кліренс креатиніну застосовується в тих випадках, коли виникає необхідність визначити роботу нирок. Ці тести показую, наскільки цей орган виконує свою роботу по фільтрації крові. У тому випадку, якщо відбувається зниження функціонування нирок, то кліренс креатиніну також знижується.

Низький кліренс креатину є показником того, що сталося серйозне порушення в роботі нирок. Розвиток ниркової недостатності може відбуватися по-різному і носить гострий або хронічний характер. У той же час не варто забувати про те, що з віком функціонування нирок і кліренс креатиніну мають властивість знижуватися.

Фахівці користуються спеціальною формулою, яка дозволяє провести розрахунок кліренсу креатиніну, а одиниці вимірювання використовуються мг/100 мл. Однак, деякі фахівця проводять вимірювання в мкмоль/літр

Нирки є одним їх життєво важливих органів, від нормального функціонування якого залежить стан всього організму. Дослідження крові на креатин дозволяє своєчасно діагностувати патологічний стан нирок і почати своєчасне лікування.

Схожі статті

_0.34MB/0.00123 sec