Загартовування дітей в дитячому садку

Загартовування дітей в дитячому садку

Обстановка, що оточує дитину, формує її психіку, задає напрям його фізичного і інтелектуального розвитку. З народження дитини і до першого знайомства з дитячим садом вся відповідальність за зміцнення і збереження здоров’я дітей покладається на батьків. І дії батьків часто йдуть врозріз з наявними у них теоретичними знаннями. Це також стосується загартовування дітей дошкільного віку. Вибираючи для дитини дитячий сад, в якому спеціально займаються загартовуванням, необхідно віддавати собі звіт в тому, що доведеться обов’язково проводити процедури у вихідні дні і на відпочинку.

Загартовування в дитячому садку

Загартовування дітей в дитячому садку – систематизований процес, який контролюється кількома фахівцями. Для загартовування дітей дитячі сади обладнуються басейном і душовими кімнатами. Саме водні процедури є основою загартовування – адже воду легко підігріти або дати їй охолонути до потрібної температури.

Способи оздоровлення дітей в літній і зимовий період

Літо надає безліч можливостей для зміцнення імунітету дітей. Як правило, дитячі сади пропонують наступні види загартовування і оздоровлення:

 • традиційна або корекційна ранкова гімнастика на свіжому повітрі;
 • гімнастика після сну;
 • біг на свіжому повітрі;
 • фізкультурні загальнозміцнюючі вправи;
 • активні ігри;
 • туризм (піші прогулянки за маршрутами або екскурсії);
 • сонячні ванни;
 • заняття в басейні;
 • інші гартують водні процедури.

Звичайно, взимку доводиться відмовитися від деяких заходів. Коригування процедур відбувається з урахуванням температури повітря. Наприклад, можна замінити холодний душ обливанням ніг і умиванням. Ослаблені або непідготовлені діти зажадають більш щадного режиму загартовування в зимовий період. Переривати процес загартовування можна. Робота по зміцненню імунітету дитини повинна вестися цілий рік.

Важливість регулярності гартують

Основною складністю можна назвати визначення індивідуальних особливостей дитини і оптімізірованності загартовування в ДОУ з урахуванням цих даних. Педагоги добирають програми групових регулярних процедур загартовування, поєднуючи їх з ігровою програмою. Така методика загартовування дітей дошкільного віку дозволяє зберегти позитивний настрій і не брати до уваги оздоровлення нудним і нудним заняттям, яким хочеться знехтувати.

Загартовування в дитячому саду розраховане на системне проведення гартують поряд з освітою, соціалізацією і психологічним розвитком.

Контроль регулярності загартовування в ДОУ і вдома

Однак схема загартовування в дитячому садку може виявитися неефективною, якщо її не дотримуватися і вдома. Саме тому батькам рекомендують вести конспект загартовування в дитячому садку спільно з педагогами і лікарями. Таким чином, можна знати тривалість безпечного впливу знижених температур і допустиму межу охолодження або перебування на сонці.

Табель загартовування в дитячому садку заводиться на кожну дитину. У табелі зазначається час, тривалість і сила впливу закаливающего фактора. Батьки можуть відстежувати якість гартують по емоційному стану дитини. Бадьорий активна дитина з хорошим апетитом і відсутністю проблем зі сном свідчать про правильно підібраною схемою загартовування. Млявий і вередує дитина свідчить про те, що варто відкоригувати обрану методику під конкретну дитину.

Загартовування різних вікових груп

Система загартовування в ДОУ враховує вік дітей в групі і індивідуальну підготовку кожної дитини. Групи загартовування в дитячому садку формуються практично за тією ж ознакою, що і вікові групи. Молодша група – це діти 2,5-4 років, середня – 4-5 років, старша – 5-6 років і підготовча 6-7 років. Іноді вікові рамки можуть зрушуватися на 0,5-1 рік залежно від обраного дитячого садка.

Несформована нервова система дитини призводить до недостатньо ефективної терморегуляції, а значить, організм беззахисний перед несприятливими факторами. Загартовування дітей дошкільного віку проходить з урахуванням подібних фізіологічних особливостей.

 • Загартовування в першій молодшій групі враховує, що у дітей до 3-3,5 років ще не остаточно сформувалася реакція на охолодження. Ніжна шкіра поки не може захистити тіло від зайвої втрати тепла – м’язи волосяних сосочків не можуть скорочуватися, зменшуючи площу поверхні шкіри і запобігаючи втрату тепла.
 • Загартовування в другій молодшій групі вже враховує, що при різкому охолодженні дитина буде покриватися «гусячою шкірою». Процедури загартовування дітей молодшої групи впливом холоду розраховані на тренування, в першу чергу, серцево-судинної системи. При охолодженні вона реагує спочатку різким звуженням судин (спазмом), а після – розширенням. Така своєрідна тренування зміцнює судини. При впливі несприятливих факторів цей механізм реагування є захистом від простудних захворювань.
 • Загартовування в середній групі не сильно відрізняється від молодшої. Тут можна збільшити силу або тривалість впливу закаливающего фактора: повітря, води або сонця. Діти до 5 років вже можуть похвалитися розвиненою нервовою системою, яка активно реагує на більш сильні подразники. Те саме можна сказати і до загартовування в підготовчій групі.

Загартовування в ДОУ – це групові процедури, спрямовані на оздоровлення дитини і збільшення опірності його організму до різних захворювань. Перед розподілом дітей всередині групи кожна дитина проходить обов’язковий медогляд. За його результатами, а також з урахуванням фізичного стану дітей формуються чотири групи загартовування:

 • здорові діти, які раніше проходили процедури загартовування і мають певну «базу»;
 • здорові діти, які раніше не гартувалися і приступають до таких процедур вперше;
 • діти, які мають у здоров’ї функціональні відхилення від загальноприйнятої норми;
 • діти, які перенесли тривалу хворобу або мають хронічні захворювання.

Загартовування дітей дошкільного віку починають з мінімального впливу, поступово збільшуючи його силу і тривалість. Навіть тижнева перерва в процедурах призведе до того, що доведеться почати з «чистого аркуша».

Гарний настрій – обов’язковий супутник загартовування

Закаливающие процедури повинні проводитися тільки в тому випадку, якщо дитина перебуває в гарному настрої – страх, занепокоєння або плач неприпустимі. В цьому випадку заплановане загартовування відкладають або скасовують зовсім. Приділіть час психологічної підготовки дитини і постарайтеся зробити так, щоб загартовування поєднувалося з іграми і було цікаво ребенку- досягнутий результат неодмінно окупить всі витрачені зусилля. Здоровий і енергійний дитина стане найкращою нагородою за роботу, виконану батьками і педагогами.

 • YouTube Video

_0.35MB/0.00634 sec